//Wnioski KRS tylko elektronicznie!

Wnioski KRS tylko elektronicznie!

Od 1 marca w życie wchodzi kolejna ważna zmiana, w której z pomocą przychodzi kwalifikowany podpis elektroniczny. 

Wszystkie wnioski (zarówno te dotyczące wpisów, jak i ich zmian) do KRS będą mogły być składane jedynie przez Internet. Ułatwi to dopełnienie obowiązków oraz komunikowanie się z sądem rejestrowym. Spowoduje również przyspieszenie załatwiania wielu różnych procedur pomiędzy sądem a wnioskodawcą.

W tym artykule odpowiemy na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania związane z tą nowelizacją. 

 

Jak to wygląda dzisiaj? 

Wraz z ustawą z 2018r. weszło w życie Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN), gdzie przechowywane są wpisy i wyciągi aktów notarialnych. Dzisiaj, przy realizacji czynności notarialnych każdy przedsiębiorca otrzymuje potwierdzenie zamieszczenia treści aktu w elektronicznym rejestrze wraz ze wskazaniem numeru.

 

Jak to będzie wyglądać w praktyce po 1 marca 2020? 

Od marca 2020 r. wnioskując o zmianę w zapisie KRS trzeba będzie wskazać numer repozytorium, bez składania oryginału lub kopii dokumentu do akt rejestrowych. 

Przedsiębiorcy nie będą musieli wypełniać wielu papierowych formularzy, czy załączników. Wystarczy elektroniczny wniosek złożony za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, którego wypełnienie będzie zdecydowanie łatwiejsze – system wskaże nam pola obowiązkowe do wypełnienia i będzie sygnalizował, które jeszcze nie zostały uzupełnione. Co więcej, użytkownik otrzyma podpowiedzi, które ułatwią mu skonstruowanie kompletnego wniosku elektronicznego do KRS-u.

Co więcej, rozwiązanie to łączy się z planowanym uruchomieniem systemu CREWAN, gdzie elektroniczne wypisy aktów notarialnych składać będą notariusze, a wniosek rejestrowy będzie musiał się odnosić do konkretnego numeru aktu w CREWAN.

 

Co będzie potrzebne, aby wykonać działanie? 

  • elektroniczny podpis kwalifikowany,
  • potwierdzony profil zaufany ePUAP, 
  • lub opcja alternatywna – usługi profesjonalnego pomocnika.

Najważniejsza informacja jest taka, że po 1 marca nie będzie możliwe składanie wniosków w tradycyjnej, papierowej formie. Takie wnioski będą odrzucane, co przełoży się na dłuższy czas załatwienia sprawy, a to coś, czego każdy przedsiębiorca unika jak ognia. 

 

Kogo obejmuje zmiana?

Wszystkich – bez wyjątku. Do tej pory jedynie część zmian można było wprowadzać zdalnie i dotyczyły one wyłącznie spółek, które są zarejestrowane w trybie S-24, jednak już niedługo temat będzie obejmował absolutnie wszystkich wnioskodawców, którzy składają wnioski do KRS.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre podmioty z KRS musiały już wcześniej wyposażyć się w podpis elektroniczny na potrzeby sporządzania i składania e-sprawozdań, jednak najnowsza zmiana powoduje, że rozwiązanie zyskuje kolejne wymagane zastosowanie.

Informatyzacja postępowania rejestrowego przed KRS to dobry pomysł na usprawnienie procedury rejestracji oraz zmian danych wpisanych do KRS, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo obrotu. Do tej pory procesy rejestracyjne trwały nieprzyjemnie długo.

Pomimo że do 1 marca został nieco ponad miesiąc, nadal brak jest szczegółowych informacji, które dotyczą funkcjonowania systemu. Prawdopodobnie przysporzy to zainteresowanym wielu zmartwień, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. 

Jednak to, o co jako przedsiębiorca możesz zadbać już dziś, to instalacja elektronicznego podpisu. Jeśli jeszcze go nie masz, koniecznie skontaktuj się z nami i wybierz najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb pakiet.

 

Chcesz być na bieżąco z cyfrowymi zmianami, które wdrażane są w naszym kraju? 

2020-01-30T11:06:37+01:00