//Dlaczego każde biuro księgowe musi posiadać podpis elektroniczny?

Dlaczego każde biuro księgowe musi posiadać podpis elektroniczny?

Aktualnie obowiązujące przepisy prawne nałożyły na wszystkie biura rachunkowe obowiązek przekazywania zeznań podatkowych do urzędów skarbowych tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. W niedługiej perspektywie obowiązek ten będzie nałożony na wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Co oznacza to dla biur rachunkowych?

Wprowadzane stopniowo zmiany w prawie ukierunkowane są na przyspieszenie pracy urzędów. Informatyzacja objęła swym zasięgiem także jednostki budżetowe. Umożliwienie przesyłania stosownych dokumentów drogą elektroniczną, skraca zdecydowanie czas pracy urzędników ¾ dzięki temu nie muszą oni przenosić danych z papierowych druków, do systemów komputerowych.

To duże ułatwienie dla biur rachunkowych. Praktyczne każde biuro korzysta już z dedykowanych programów komputerowych, które umożliwiają generowanie dokumentów na potrzeby US czy ZUS. Drukowanie ich i wysyłanie tradycyjną drogą, niestety wydłużało wszelkie procedury.

Kto musi posiadać podpis elektroniczny?

Od początku ubiegłego roku kwalifikowany podpis elektroniczny muszą posiadać wszystkie biura rachunkowe, które sporządzają rozliczenia roczne podatku PIT i CIT dla swoich klientów. Era papierowej księgowości skończy się na dobre wraz z nadejściem 2018 roku. Wówczas wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem przesyłania dokumentacji w wersji elektronicznej.

Co oznacza to dla biur rachunkowych? Konieczność wdrożenia podpisu elektronicznego, nawet jeśli do tej pory ich jedynymi klientami były jednoosobowe firmy. Warto więc wprowadzić stosowne zmiany już teraz i ze spokojem czekać na wejście w życie nowych przepisów. Jak zwykle, czekanie do ostatniej chwili może być ryzykowne.

Jakie korzyści dla biur rachunkowych płyną z posiadania podpisu elektronicznego?

Patrząc z perspektywy biur rachunkowych, jest to idealna szansa na pozyskanie nowych klientów. W chwili, gdy rynek ogranie chaos i nerwowe poszukiwanie dostawców oprogramowania, wygrają ci, którzy wprowadzili podpis elektroniczny wcześniej.

Podpis elektroniczny to także bardzo ważne narzędzie pracy w biurach księgowych. Obsługa działalności wielu firm wiąże się z koniecznością częstego odwiedzania urzędów. Można te procedury sprowadzić do niezbędnego minimum, wysyłając dokumenty sygnowane podpisem elektronicznym on-line.

Poza tym, dzięki posiadaniu podpisu elektronicznego, biura księgowego mogą poszerzyć zakres swoich usług o podpisywanie deklaracji do US i ZUS dla swoich klientów. W tym celu konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego oraz upoważnienia złożonego na druku UPL we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak uzyskać podpis elektroniczny?

W eSign całą procedurę sprowadziliśmy do trzech kroków. Co musisz zrobić, żeby wdrożyć w swoim biurze rachunkowym podpis elektroniczny?

  1. Skontaktuj się z nami i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego biura rachunkowego.
  2. Ustal termin spotkania – przyjedziemy do siedziby Twojej firmy i wdrożymy podpis elektroniczny.
  3. Bezproblemowo rozpocznij korzystanie z e-podpisu w codziennej pracy. Przeprowadzimy dla Ciebie krótkie szkolenie.

Współpracując z nami, nie musisz się martwić, że zapomnisz o konieczności przedłużenia terminu ważności podpisu elektronicznego. W stosownym momencie skontaktujemy się z Tobą i odnowimy ważność e-podpisu.

Szczegółowe informacje dotyczące naszych podpisów elektronicznych oraz możliwości ich wykorzystania zostały przedstawione w e-booku.

2019-11-14T17:36:17+02:00
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda
(function() { var timeoutInSeconds = 0; setTimeout(function() { var s = document.createElement("script"); s.type = "text/javascript"; s.src = "https://code.tidio.co/curnsyaia04lpsb0pdrokwhbknlyyfco.js"; document.body.append(s); }, timeoutInSeconds * 1000); document.tidioChatLang = document.querySelector("html").getAttribute("lang"); })();