Z podpisu elektronicznego korzysta coraz więcej urzędów, firm oraz osób indywidualnych. To korzystne rozwiązanie, gdyż upraszcza przepływ dokumentów i skraca czas ich weryfikacji. Zaletę tę doceniło wiele branż. Poznaj TOP 5 najczęściej podpisywanych dokumentów.
Czego się dowiesz:
- Jak wygląda rynek podpisu elektronicznego
- TOP 5 najczęściej podpisywanych dokumentów z pomocą e-podpisu
Elektroniczne podpisywanie dokumentów – statystyki
Według PSI ustawodawstwo umożliwia wdrożenie podpisu elektronicznego już w 75 krajach na całym świecie. Oczekuje się, że do 2025 roku rynek e-podpisu osiągnie 17,2 miliarda dolarów.
To znak, że elektroniczne podpisywanie dokumentów jest przydatne. Warto jednak zadać pytanie, jakie dokumenty podpisywane są w ten sposób najczęściej.
Co najczęściej podpisujemy w ten sposób – TOP 5
Poniżej znajdziesz listę dokumentów najczęściej podpisywanych elektronicznie.
Formularze pracownicze
To zdecydowany faworyt. Firmy korzystając z podpisu elektronicznego, mogą praktycznie „od ręki” podpisać i zweryfikować dokument od kandydata lub pracownika.
Najczęściej mowa o:
- Ofertach pracy
- Formularzach zgłoszeniowych do pracy
- Polityce prywatności
- Zasadach bezpieczeństwa
- Umowa o zachowanie poufności (NDA)
Dzięki e-podpisom działy HR mogą zaoszczędzić czas i pieniądze oraz wyeliminować ryzyko błędu ludzkiego, przez co poprawić satysfakcję pracowników i klientów.
Umowy i porozumienia prawne
Podpisy elektroniczne zwiększyły bezpieczeństwo podczas realizacji pilnych transakcji. W ten sposób proces zbierania podpisów stał się prostszy, co doceniają obie strony kontraktu.
Najczęściej podpisywane umowy to:
- Umowy rozliczeniowe
- Umowy dotyczące opłat
- Formularze poufności
- Umowy adwokackie
- Komunikacja w sprawie pozwu zbiorowego
- Umowy akcjonariuszy
Elektroniczne podpisywanie dokumentów wiedzie tu prym, ponieważ klienci mogą bez problemu i konieczności instalacji specjalnego oprogramowania podpisać dokument.
Formularze opieki zdrowotnej
Wyraźna eksploatacja opieki zdrowotnej w ostatnim czasie wręcz wymusiła wdrożenie nowych technologii. Zastosowanie podpisu elektronicznego zdecydowanie pomogło placówkom medycznym zapewnić bezpieczny i sprawny obieg dokumentów.
Dodatkowo rozwiązanie zmniejszyło koszty papieru, atramentu oraz zwiększyło bezpieczeństwo dokumentacji.
Najczęściej podpisywane dokumenty to:
- Formularze przyjmowania pacjentów
- Formularze rozliczeniowe
- Formularze zgody medycznej
- Recepty
- Raporty laboratoryjne
Umowy sprzedaży
Działy sprzedażowe również zyskały. Szczególnie na czasie. Ręczne podpisywanie dokumentów to mozolne spotkania i wysyłanie listów. Dzięki e-podpisom sprzedaż stała się prostsza.
Przedsiębiorcy używają go do podpisywania:
- Ofert
- Zapytań dotyczących sprzedaży
- Umowy sprzedaży
- Not debetowych i kredytowych
- Pilnych zamówień
Rekrutacja studentów
Nowy model edukacji to w dużej mierze wykorzystanie narzędzi online. W czasach zwiększonego ryzyka wysyłka dokumentów cyfrowych wydaje się więc idealnym rozwiązaniem.
Szczególnie zyskały na tym uczelnie wyższe, które podpisują dokumenty elektronicznie, a w tym:
- Zapisy studentów
- Wnioski o pomoc finansową
- Wakacje profesorskie
- Formularze zamówień
Podsumowanie
Wyeliminowanie procedur papierowych zaowocowało mniejszą liczbą błędów w dokumentach i szybszymi transakcjami. Efektem jest efektywniejszy przepływ dokumentacji, szybsze dobijanie targu oraz mniej problemów z tzw. papierologią. Jeśli chcesz wdrożyć elektroniczne podpisywanie dokumentów u siebie, to skontaktuj się z nami.