EPREL to skrót od Europejskiej bazy danych produktów wymagających etykietowania energetycznego. To dość nowy system, który dla wielu przedsiębiorców może być owiany tajemnicą, dlatego w tym artykule, objaśniamy wszystkie zagadnienia związane z bazą EPREL.

EPREL – Co to?

EPREL to skrót od European Registry for Energy Labelling, który opisuje Rozporządzanie Komisji Unii Europejskiej nr 1369/2017 r. i został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Rozporządzanie to zobowiązuje producentów, importerów lub upoważnionych przedstawicieli, którzy chcą sprzedawać swoje urządzenia do energetycznego etykietowania produktów na rynku europejskim. W praktyce oznacza to, że muszą oni zarejestrować je w europejskim rejestrze tzw. bazie EPREL.

Jakie informacje gromadzone są w bazie EPREL?

Baza EPREL to w uproszczeniu zbiór danych dotyczących produktów, składający się z 2 części:

 • Bazy publicznej – dostępnej dla wszystkich konsumentów od drugiego kwartału 2019 roku.
 • Bazy niepublicznej – dostępnej wyłącznie dla organów nadzoru rynku państw członkowskich i Komisji Europejskiej.

Głównym założeniem nowego rozporządzenia jest zamiana starej klasyfikacji określającej efektywność energetyczną produktów  w skali od A+++ do G na nową obowiązującą od 1 marca 2021 zwaną Nową Etykietą Energetyczną, której skala obejmuje klasy od A do G. Nowa wersja etykiety zawiera również kod QR, nowe piktogramy i dodatkowe informacje o produkcie.

Baza EPREL – Kto musi się w niej rejestrować?

Od 1 stycznia 2019 r. producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele mający siedzibę w UE, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie, którzy chcą sprzedawać urządzenia wymagające unijnej etykiety energetycznej na rynku UE muszą być wpisani do bazy EPREL.

Ponadto producenci mający siedzibę w innych krajach, którzy zamierzają wprowadzić produkty na rynek UE, są zobowiązani do nawiązania współpracy z dostawcami działającymi w jednym ze wspomnianych wcześniej krajów, by móc zarejestrować produkty przed rozpoczęciem sprzedaży.

Jakie produkty objęte są obowiązkiem wpisania do EPREL?

Grupy produktowe objęte obowiązkiem rejestru w EPREL, które zostały wprowadzone na rynek Wspólnoty to:

 • klimatyzatory
 • oświetlenie
 • telewizory
 • chłodziarki i chłodziarkozamrażarki
 • zmywarki (urządzenia gospodarstwa domowego)
 • pralki (urządzenia gospodarstwa domowego)
 • suszarki (pralkosuszarki, suszarki do ubrań)
 • okapy
 • piekarniki
 • zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi
 • profesjonalne chłodnie
 • systemy wentylacyjne
 • kotły na paliwo stałe i ich zestawy
 • grzejniki – w tym miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (powietrzne, na paliwo stałe) oraz wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła), również podgrzewacze wody
 • opony

Baza EPREL – Jak zarejestrować model?

Proces rejestracji jest następujący:

 1. Uzyskanie konta użytkownika UE w bazie ECAS.
 2. Rejestracja na stronie EPREL – wystarczy podanie nr VAT.
 3. Rejestracja modeli, 3 rodzaje:
  1. ręczna pojedynczego modelu
  2. ręczna setek modeli – załadowanie skompresowanego pliku
  3. m2m – system-to-system rejestracja w oparciu o pliki XML
 4. Zarejestrowany produkt otrzymuje numer rejestracyjny, który może posłużyć do tworzenia linków prowadzących do urządzenia przy pomocy kodów QR.

Baza EPREL – Jakie warunki trzeba spełnić w czasie rejestracji?

Choć system już działa, to jest na bieżąco udoskonalany o nowe aktualizacje. Jedną z nich jest zmiana wymagająca stosowania przez użytkowników kwalifikowanej pieczęci lub kwalifikowanego podpisu.

Wynika to z faktu, iż Komisja wdrożyła weryfikację tożsamości dostawców za pomocą procedury elektronicznej wykorzystującej:

Dlatego każdy, kto chce zarejestrować model w bazie i przejść pomyślnie proces weryfikacji zobowiązany jest złożyć specjalną deklarację w formacie PDF podpisaną elektroniczną pieczęcią lub podpisem.

Ponadto warto podkreślić, że jeśli produkt ma być w pełni widoczny i możliwy do wyszukania w publicznej bazie danych EPREL, każdy dostawca powinien od drugiej połowy marca 2022 r. złożyć deklarację opatrzoną kwalifikowanym podpisem lub pieczęcią.

EPREL – Podsumowanie

Jeśli jesteś producentem, dostawcą lub upoważnionym przedstawicielem w obrocie produktami, które wymagają etykiety energetycznej, to teraz wiesz, na czym polega proces rejestracji w bazie EPREL. Jeśli chcesz zarejestrować swój produkt, to warto również byś zainwestował w podpis elektroniczny lub pieczęć elektroniczną, jeśli jesteś osobą prawną, które są wymagane w czasie rejestracji.  

Zamów je w eSIGN: https://esign.pl/