Systematycznie wprowadzany system e-doręczeń nie ominie również radców prawnych. Nowe prawo wymaga od nich założenia adresu do doręczeń elektronicznych oraz dostosowania się do nowych przepisów i procedur. 

Prowadzisz kancelarię radcy prawnego, jesteś adwokatem lub innym podmiotem zaufania publicznego? Sprawdź jak wdrożyć i korzystać z e-doręczeń w swojej kancelarii.

E-doręczenia dla radców prawnych – najważniejsze informacje

 • Każdy radca prawny musi mieć skrzynkę do e-doręczeń od 1 października 2024 r.
 • Dotyczy to także innym podmiotów zaufania publicznego.
 • Dzięki e-doręczeniom przedsiębiorcy mogą liczyć na większe bezpieczeństwo danych i oszczędność czasu. 
 • Każdy radca prawny może założyć skrzynkę do e-doręczeń z pomocą eSIGN. 

Czym są e-doręczenia dla radców prawnych?

Wprowadzenie e-doręczeń stanowi innowacyjną metodę przesyłania dokumentów i pism, która zgodnie z przepisami prawa będzie niezbędna dla wszystkich przedsiębiorców, w tym dla radców prawnych. Zamiast korzystać z tradycyjnej poczty, dzięki niej dokumenty będą dostarczane drogą elektroniczną, co ma na celu zwiększenie efektywności oraz bezpieczeństwa komunikacji między prawnikami a organami administracji publicznej.

Ten nowy system przynosi ze sobą szereg korzyści, takich jak szybsze i bardziej niezawodne przekazywanie dokumentów, redukcja kosztów związanych z wysyłką tradycyjną oraz poprawa dostępności informacji dla wszystkich zainteresowanych stron. To nie tylko krok naprzód w dziedzinie cyfryzacji, ale także istotny krok w usprawnianiu procesów prawnych i administracyjnych.

Od kiedy każdy radca prawny musi mieć skrzynkę do e-doręczeń?

Według wprowadzonej przez ministra cyfryzacji ustawy o doręczeniach każdy radca prawny oraz m.in.:

 • adwokat
 • doradca podatkowy
 • doradca restrukturyzacyjny
 • rzecznik patentowy
 • notariusz

będzie musiał założyć własną skrzynkę do doręczeń elektronicznych od 1 października 2024 roku. Każdy z nich będzie musiał być wpisany do bazy adresów elektronicznych (BAE). Pisma będą musiały być doręczane na ten adres, a radcy prawni będą zobowiązani do korzystania z elektronicznej skrzynki do e-doręczeń.

Co oznacza konieczność założenia adresów elektronicznych?

Konieczność założenia adresów elektronicznych oznacza, że radcy prawni muszą zarejestrować się w systemie e-Doręczeń i uzyskać swój unikalny adres, który będzie wykorzystywany do otrzymywania oficjalnej korespondencji od organów administracji publicznej. Założyć adres do e-doręczeń można samemu lub z pomocą firm zajmujących się cyfryzacją takich jak eSIGN. 

Każdy radca może uzyskać również więcej informacji na temat e-doręczeń na stronie Krajowej Izby Radców Prawnych.

Ważne!
Konieczność posiadania adresu do doręczeń elektronicznych obejmuje również jednostki samorządu terytorialnego. Mają one ten sam termin wdrożenia co podmioty zaufania publicznego. 

Korzyści z wdrożenia adresu dla radców prawnych

Na jakie korzyści może liczyć radca prawny po założeniu adresu do doręczeń elektronicznych? Oto najważniejsze z nich:

 • bezpieczeństwo treści – korespondencja zabezpieczona jest przed zmianą treści,
 • wiarygodność korespondencji – nadawca i adresat są identyfikowani podczas odbioru przesyłki,
 • bezpieczeństwo prawne – e-Doręczenia są zgodne z regulacjami europejskimi (eIDAS) oraz polską ustawą o doręczeniach elektronicznych,
 • kompleksowość działania – korespondencję można wysłać do osób fizycznych, osób prawnych oraz podmiotów administracji publicznej,
 • przejrzystość – czas każdej czynności w procesie potwierdza kwalifikowany znacznik czasu.

Brak adresu kancelarii w bazie adresów elektronicznych

Brak adresu kancelarii w bazie adresów elektronicznych może skutkować brakiem możliwości otrzymywania ważnych dokumentów i informacji od organów administracji publicznej. Dlatego ważne jest, aby każda kancelaria prawna jak najszybciej zarejestrowała się w systemie e-Doręczeń i założyła swój adres elektroniczny.

Ważne!
Ustawa o doręczeniach elektronicznych nie przewiduje sankcji za brak adresu do doręczeń elektronicznych.

Załóż skrzynkę do e-doręczeń z eSign

Prowadzisz kancelarię prawną? Musisz posiadać adres doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej. 

Aby założyć skrzynkę do e-doręczeń, radcy prawni mogą skorzystać z usługi eSIGN. W eSIGN świadczymy usługę wdrożenia oraz szkolenia z obsługi adresu do e-doręczeń dla wszystkich. Dzięki nam Twoja firma może szybko i bezpiecznie obsługiwać wszelkie formalności elektroniczne zgodnie z wymaganiami prawnymi. 

Oprócz tego w naszej firmie możesz wdrożyć swój kwalifikowany podpis elektroniczny.

E-doręczenia dla radców prawnych – porada eksperta

Do ostatecznego terminu wdrożenia e-doręczeń pozostało niewiele czasu. Niestety przygotowanie i zapoznanie się z funkcjonalnością tego systemu wymaga odpowiedniego nakładu czasu. Z uwagi na zbliżający deadline, warto rozpocząć proces uruchamiania systemu i szkolenia personelu już teraz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie elementy zostaną sprawdzone i wdrożone z pełną starannością do 1 października.

Adres do e doręczeń elektronicznych – podsumowanie

Wdrożenie e-doręczeń dla radców prawnych nastąpi od 1 października 2024 roku i stanowi istotny krok w modernizacji oraz usprawnieniu procesów komunikacji między prawnikami a organami administracji publicznej. Dlatego ważne jest, aby każdy radca prawny był dobrze przygotowany na tę zmianę i potrafił efektywnie korzystać z elektronicznej skrzynki do e-doręczeń.

Chcesz zlecić/dowiedzieć się więcej? 

Napisz do nas na adres biuro@esign.pl i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc z cyfryzacją firmy. 

Chcesz porozmawiać?

Wolisz porozmawiać telefonicznie? Zadzwoń pod 699 585 770. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.