15 marca 2018 weszła w życie nowelizacja ustawy o KRS, która wprowadza ogromną rewolucję w składaniu sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie z ustawą, bilans spółki należy przekazywać do Ministerstwa Finansów wyłącznie w formie elektronicznej — papier idzie
w odstawkę.

To samo tyczy się sprawozdania zarządu z działalności, skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz opinii biegłego rewidenta.

W ramach etapu przejściowego, od 15 marca 2018 do 30 września 2018, sprawozdanie finansowe za 2017 wyjątkowo można przesłać w formie skanów, poświadczonych podpisem elektronicznym. Natomiast sprawozdania za kolejne lata, należy składać wyłącznie w formie pliku JPK.

Jak przesyłać i potwierdzać sprawozdania finansowe?

Bilans spółki jest niezwykle ważnym dokumentem, zatem koniecznie trzeba dopilnować, aby dotarł tam, gdzie powinien.
W przeciwnym razie narażasz się na dotkliwe kary finansowe oraz dodatkowe problemy prawne.

Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny system informatyczny, dzięki któremu przesyłanie plików ma być łatwiejsze i nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej.

Wszystkie kopie dokumentów, które będą wysyłane do KRS, muszą zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Warto mieć to na uwadze, ponieważ bez tego nie będzie możliwości poprawnego złożenia dokumentów drogą elektroniczną. Polecamy z wyprzedzeniem zadbać o wdrożenie podpisu elektronicznego, aby uniknąć dodatkowych konsekwencji wynikających
z niezłożenia sprawozdania w odpowiednim terminie.

Uczulamy również na to, że jedynie osoby, który PESEL znajduje się w KRS, mogą dokumenty sprawozdania podpisywać elektronicznie i tym samym dokonywać ich wysyłki.  

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co dokładnie się zmienia i jak się do tego przygotować?

Śmiało skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą oraz odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące nowelizacji ustawy o KRS
i pomogą wdrożyć kwalifikowany podpis elektroniczny na potrzeby wysyłki dokumentów spółki.

Infolinia – 699 585 770
Zachęcamy także do kontaktu mailowego pod adresem: biuro@esign.pl