Pomimo że żyjemy w czasach rozwiniętych technologicznie, ponad 80% procesów formalnych w firmie wciąż wiąże się z drukowaniem, faksowaniem i obrotem papierowymi dokumentami. Po latach badań widać, że to hamuje rozwój firmy, co przekłada się na przedsiębiorcę i klientów. A co wspólnego ma z tym e-podpis?

Według statystyk ok. 37% małych firm ma problemy związane z umowami. Chodzi o niejasności w ich konstruowaniu lub niewypełnianiu ich przez klientów, lub usługodawców.

Okazuje się jednak, że można to łatwo rozwiązać.

W tym celu warto wykorzystać narzędzia cyfrowe, które łączą sprawność w obsłudze dokumentacji z większym bezpieczeństwem ich dopełniania.

Takim rozwiązaniem jest e-podpis.

Ale czy mała firma powinna w niego inwestować?

Poznaj 5 rzeczy, które jako lider przedsiębiorstwa powinieneś wiedzieć.

E-podpis – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, jako przedsiębiorca

Podpis cyfrowy to nie podpis elektroniczny

Zapewne nie raz podpisywałeś jakiś dokument cyfrowo np. odbiór paczki. Można więc pomyśleć, że jest to wiążąca sygnatura, która daje pewność Tobie i firmie, która podpis zebrała.

Niestety podpis cyfrowy a kwalifikowany podpis elektroniczny, to zupełnie, co innego.

W przypadku tego drugiego podpis jest akredytowany, co oznacza, że stanowi znak pełnomocnictwa podmiotu.

Podpis elektroniczny ma status prawny podpisu mokrym atramentem

Złożenie podpisu elektronicznego ma moc prawną, którą można wykorzystać do egzekwowania swoich spraw w sądzie.

Podpis elektroniczny jest legalny i ważny w całej Polsce

Jeśli więc prowadzisz interesy z klientami na obszarze całej Polski, to całość spraw formalnych tj. podpisanie dowolnej dokumentacji możesz załatwić z pomocą podpisu elektronicznego.

Podpisy akceptowane są w większości branż

Ich udział jest najczęściej widoczny w branży finansowej, bankowej i medycznej, choć coraz częściej używa się podpisów w budowlance, energetyce, a nawet geodezji.

Używanie podpisu elektronicznego nie wymaga specjalistycznej wiedzy

Sam podpis i jego użycie jest banalnie proste. Firmy oferujące takie rozwiązanie dostarczają komplet dokumentacji oraz urządzeń, za pośrednictwem, których złożenie podpisu zajmuje dosłownie kilka sekund.

Warto jednak wybrać sprawdzone oprogramowanie, które poza możliwością złożenia podpisu oferuje również szablony umów i narzędzia usprawniające automatyzację procesów biznesowych.

Doskonałym przykładem takiego narzędzia jest eSIGN. Sprawdź nasze możliwości.

Podsumowanie

Wdrożenie e-podpisu w firmie to spora oszczędność czasu. A jak wiadomo, czas to pieniądz, więc firma na pewno na tym zyska.

Chcesz dowiedzieć się więcej o e-podpisie? Skontaktuj się z nami.