Rynek e-podpisu – zarówno w Polsce, jak i w Europie – rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy są zmiany w prawie – od 2016 r. w Unii Europejskiej funkcjonuje rozporządzenie eIDAS, które ujednoliciło unijny rynek cyfrowy. Co czeka e-podpis w najbliższym czasie? Które branże już dziś wykorzystują e-podpis do usprawnienia swoich procesów, a które dopiero się do tej innowacji przymierzają?

Czy w niedalekiej przyszłości podpis elektroniczny stanie się równie popularny w społeczeństwie, co powszechnie dziś używane karty płatnicze? Chociaż w eSign nie zatrudniamy wróżek ani nie mamy na stanie żadnej magicznej kuli, postanowiliśmy wybiec w przyszłość i pokusić się o kilka branżowych prognoz. Wynikają one – rzecz jasna – z analizy zmieniającego się prawa i sukcesywnie postępującej cyfryzacji. 

Tłuste lata kwalifikowanego podpisu elektronicznego

E-podpis upowszechnił się zwłaszcza w ostatnich 4 latach. Jest to związane z wejściem w życie w 2016 r. unijnego rozporządzenia eIDAS, które ujednoliciło europejski rynek. Obowiązująca od 7 października 2016 ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, wprowadziła regulacje zgodnie z którymi dokument opatrzony podpisem elektronicznym jest równoważny pod względem skutków prawnych dokumentowi opatrzonemu podpisem własnoręcznym. 

Z każdym kolejnym rokiem pojawiają się nowe przepisy, umożliwiające lub nakazujące stosowanie e-podpisu do komunikacji na linii obywatel – instytucje państwowe w wielu branżach. Np. od 18 kwietnia 2017 r. zamawiający mają obowiązek korzystania z  komunikacji elektronicznej przy udzielaniu zamówień publicznych, zaś od 18 kwietnia 2018 r. są także zobowiązani przyjmować JEDZ oraz oferty i wnioski w wersji elektronicznej. Obie zmiany oznaczają konieczność posiadania podpisu elektronicznego. 

Jednak czy takie udogodnienia, jak elektroniczny podpis, (a także: elektroniczna pieczęć, czy usługa znacznika czasu dla dokumentów cyfrowych), staną się chlebem powszednim w polskich firmach i wśród zwykłych obywateli?

Polacy otwarci na cyfryzację, ale…

Z raportu „BIZNES BEZ PAPIERU – Komercjalizacja eID i usług zaufania w Polsce i Europie” przygotowanego przez Obserwatorium.biz wynika że od 50 do 74% Polaków wyraża akceptację dla idei elektronicznego podpisywania umów: od medycznych, przez ubezpieczenia, po usługi telekomunikacyjne. Potencjał umów zawieranych online na dostawy prądu i gazu szacuje się na 55 tys. rocznie, umów o pracę na 400 tys., a elektronicznych doręczeń nawet na 12,5 mln! Polacy są otwarci na cyfryzację, jednak czekają na rozwiązania, które polubią i zaakceptują, tak samo, jak polubili i zaakceptowali płatności kartą czy zakupy w Internecie. 

Zdając sobie sprawę, jak ważna jest kwestia edukacji i promocji nowych e-narzędzi, od początku 2020 roku regularnie publikujemy na naszym kanale YouTube filmy, w których Marcin Wysokiński, jeden z założycieli eSIGN, w przystępny sposób dzieli się swoją wiedzą na temat podpisu elektronicznego.  Kliknij TUTAJ i przejdź do kanału You Tube oraz zasubskrybuj go.

E-podpis w branżach wysokiego zaufania

Coraz więcej branż wykorzystuje dobrodziejstwa płynące z podpisu elektronicznego do zwiększenia swojej efektywności i obniżenia kosztów. Takie gałęzie naszej gospodarki jak: bankowość, inżynieria i produkcja, górnictwo bardzo chętnie sięgają po to uniwersalne i bezpieczne narzędzie. Podpis elektroniczny o wysokim poziomie zaufania zyskuje na popularności we wszystkich branżach, w których kluczowe znaczenie ma uwierzytelnianie tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwo procesu składania podpisu. 

Warto zwrócić uwagę na badania*, z których wynika, że: 28% Polaków, którzy korzystają z bankowości internetowej jest zainteresowana e-podpisem. Z tej grupy 72% za pomocą e-podpisu zawierać umowy z bankiem, a 43% chce przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego zawierac umowy na usługi medyczne.
*Źródło: Badanie Kantar dla Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) i Związku Banków Polskich (ZBP) 

Kto skorzysta z e-podpisu w 2021?

Zmiany w przepisach, nowe regulacje, a także rosnąca w społeczeństwie świadomość, spowodują, że w następnym roku kalendarzowym po e-podpis sięgną przedstawiciele kolejnych sektorów naszej gospodarki, a także następne grupy zawodowe. Nie zabraknie również nowych zastosowań podpisu elektronicznego w obszarze administracji publicznej. 

  • Zmienione w II połowie 2020r . prawo budowlane spowoduje dalsze zainteresowanie e-podpisem wśród architektów i inżynierów budowlanych. 
  • Z e-podpisu zaczną korzystać geodeci – w związku z wejściem w życie w lipcu 2020r. Rozporządzenia Ministra Rozwoju w zakresie standardów technicznych prac geodezyjnych oraz w sprawie wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych.
  • Z e-podpisami zapoznają się nauczyciele uczelni wyższych, a wszystko w związku z faktem, że od września 2020 r. pojawiła się możliwość podpisywana podpisem kwalifikowanym Elektronicznej Legitymacji Nauczycieli Akademickich.
  • Przedsiębiorcy zajmujący się organizacją turystyki, a także organizacje pożytku publicznego również mogą poznać zalety tego narzędzia, składając za pośrednictwem PUE ZUS oświadczenie w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny.
  • Aptekarze (póki co wyłącznie z Pomorza) podpisujący umowy z NFZ będą mogli wykorzystać w tym celu e-podpis. 
  • W związku z nowelizacją ustawy, wszyscy pracodawcy mogą już prowadzić i przechowywać dokumentację pracowników w formie papierowej elektronicznej. W tym celu potrzebują jednak podpisu elektronicznego, by potwierdzić zgodność e-dokumentu z oryginałem. 

Przybędzie również nowych zastosowań dla e-podpisu w obszarze administracji. Będą one związane z nowymi regulacjami dotyczącymi:

  • zmian w JPK_VAT – od 1 października 2020 plik może być składany wyłącznie elektronicznie,
  • Podprogowych Zamówień Publicznych – od 1 stycznia 2021 r. podpis kwalifikowany stanie się jedną z opcji podpisywania ofert w zamówieniach poniżej 30 tys. euro.
  • dalszej cyfryzacji KRS – od 1 marca 2021 r. wszystkie wnioski do KRS będą składane przez internet.

Przyszłość e-podpisu

Według analityków z firmy MarketsandMarkets wartość globalnego rynku podpisu elektronicznego do 2023 roku wzrośnie do 5,5 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 36,7 proc. 

Co ważne, na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które zachęcają do korzystania z e-podpisu i ułatwiają jego wprowadzenie. Od niedawna dostępny jest mobilny podpis elektroniczny wykorzystujący technologię chmurową, który cieszy się coraz większą popularnością, bo nie wymaga żadnego czytnika, a jedynie telefon komórkowy, czy tablet. Zobacz ofertę e-podpisu mobilnego SimplySign: https://esign.pl/podpis-mobilny/

Przyszłość obiegu dokumentów i kontaktów między firmami, a instytucjami oraz innymi podmiotami na pewno będzie należeć do e-podpisu. Nie tylko z powodu funkcjonalności, wygody i bezpieczeństwa tego rozwiązania, ale również ze względu na kwestie związane z ekologią. 

Już teraz wykorzystujemy e-podpis w ponad 40 obszarach! To np.: e-deklaracje podatkowe, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, E-PUAP, JEDZ – oferty przetargowe, składanie dokumentów do urzędów i wiele innych.

Kliknij TUTAJ i pobierz darmowy ebook i dowiedz się, gdzie możesz wykorzystać e-podpis.

Wybiegnij w przyszłość z e-podpisem

Prowadzisz firmę? Zarządzasz zespołem? Jesteś przedstawicielem zawodu, którego dotyczą nowe regulacje prawne? Nie czekaj, zacznij korzystać z udogodnień, jakie stwarza podpis elektroniczny i bądź gotowy na kolejne etapy cyfryzacji Polski! Dowiedz się więcej: https://esign.pl/