Od 8 stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept, czyli recept w formie elektronicznej. Jak każde nowe e-rozwiązanie, także i to wywołuje u pacjentów wiele pytań i wątpliwości. Jeśli i Ty zastanawiasz się, czym dokładnie jest recepta elektroniczna oraz jak możesz ją zrealizować, polecamy ten wpis. 

Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu przytrafiła się sytuacja, kiedy musiał odejść z niczym sprzed aptecznego okienka, bo wystawiona przez lekarza recepta była nieczytelna lub brakowało na niej pieczątki. 

Wdrażany od początku 2019 r. program e-recept ma na celu  ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów przez eliminację fałszywych oraz nieczytelnych recept. 

Recepta elektroniczna – Poznaj schemat działania systemu 

 

 

W jakiej formie otrzymasz e-receptę?

Wystawioną przez lekarza receptę dostaniesz jako:

  1. wydruk podobny do tradycyjnej papierowej recepty; znajdziesz na nim kod kreskowy i czterocyfrowy kod dostępu, a także wszelkie informacje potrzebne Ci do zrealizowania recepty,
  2. wiadomość mailową zawierającą dokument w formie PDF-a,
  3. wiadomości SMS zawierającą kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN.

UWAGA! Z opcji nr 2 i 3 będziesz mógł skorzystać tylko wtedy, jeśli będziesz posiadaczem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Założysz je na stronie: www.pacjent.gov.pl. Warto pomyśleć o IKP, ponieważ znajdziesz na nim dostęp do e-recept, e-zwolnień, a już wkrótce do e-skierowań.

Recepta elektroniczna – jak ją zrealizować?

Sposób realizacji jest uzależniony od formy w jakiej występuje Twoja recepta. 

  1. Przekazujesz farmaceucie wydruk informacyjny otrzymany od lekarza, 
  2. Przedstawiasz PDF-a, który pobrałeś z wiadomości mailowej. 
  3. Podajesz PESEL i kod PIN z SMS-a.

Farmaceuta zeskanuje kod z wydruku lub z telefonu i wyda Ci odpowiednie leki. Co ważne, jeśli Twoja recepta obejmuje kilka pozycji możesz je wykupić w różnych aptekach. Odpisy nie będą ci potrzebne, wystarczy, że pokażesz wydruk, PDF-a lub podasz kod PIN. 

Możesz również zrealizować receptę częściowo – np. jeśli specjalista przepisał Ci 6 opakowań leku, kupujesz 2, a po kolejne wracasz, kiedy będą Ci potrzebne. UWAGA: w takiej sytuacji nie możesz udać się do innej apteki. 

Recepty elektronicznej nie musisz wykupywać osobiście, może zrobić to dowolna osoba, której udostępnisz niezbędne dane. 

E-recepty na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że recepty elektroniczne przyniosą wiele korzyści szeroko rozumianej “ochronie zdrowia”. Dlaczego? Bo dzięki systemowi e-recept wiadomo, kiedy, kto i co przepisał pacjentowi, a także… czy ów pacjent wykupił zalecone leki. 

Recepty w formie elektronicznej zapobiegną również nadużyciom i wyłudzeniom leków, których dopuszczali się tzw. farmaceuci-skoczkowie. Informatyzacja umożliwi także lepsze zarządzanie sektorem leków, np. kwestiami refundacji czy braku dostępności określonych specyfików. 

Kolejny krok w kierunku Cyfrowej Polski

Recepta elektroniczna, e-zwolnienia, a wkrótce także e-skierowania są częścią ważnego programu cyfryzacji Polski. Wprowadzaniu e-rozwiązań towarzyszą często duże emocje i obawy społeczeństwa. Pojawiają się również błędy systemowe, które trzeba naprędce korygować nowelizacjami istniejących przepisów. Nie mamy jednak wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku i kibicujemy wszelkim działaniom, które oszczędzają nasz czas i sprawiają, że życie staje się łatwiejsze. 

 

Chcesz być na bieżąco z cyfrowymi zmianami, które wdrażane są w naszym kraju?