Od kilku tygodni cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Również w naszym kraju podejmowane są radykalne działania, które mają ocalić ludzkie życie oraz zapobiec katastrofie w służbie zdrowia. Niestety, wiele z narzuconych społeczeństwu rozwiązań katastrofalnie wypłynęło na gospodarkę, a zwłaszcza kondycję małych i średnich firm. Co robić? Jakie podjąć działania? Czy w pandemii niezbędne jest unikatowe zarządzanie operacyjne firmą?

Pomimo ogromnych trudności, z jakimi muszą się obecnie borykać właściciele mniejszych i większych biznesów, nie jest to czas na załamywanie rąk. Wręcz przeciwnie – dzięki własnej przedsiębiorczości i otwarciu się na nowe metody pracy, można wyjść z obecnego kryzysu obronną ręką. Jak? W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci kilka inspirujących pomysłów. 

Otwarcie na zmiany uratuje Twój biznes – Zarządzanie operacyjne na wysokich szczeblach

Trwająca od kilku tygodni pandemia koronawirusa bezpowrotnie zmieniła naszą rzeczywistość. Z dnia na dzień musieliśmy dostosować się  do nowych reguł, pogodzić z ograniczeniami i zrezygnować z dotychczasowej aktywności zarówno w obszarze życia prywatnego jak i zawodowego. Z tego powodu wielu właścicieli firm zaczęło szukać rozwiązań, które pozwolą im w dobie koronawirusa sprawniej zarządzać pracą swoich podwładnych i pomimo utrudnień realizować założone cele. 

Prowadzisz własną firmę? A może zarządzasz zespołem i realizujesz projekty?  Pomimo niepewności panującej obecnie na rynku możesz zdecydować się na kilka kroków, dzięki którym nie tylko utrzymasz swój biznes, ale i przyczynisz się do jego rozwoju w przyszłości. 

1. Przejdź w tryb pracy zdalnej 

Z powodu pandemii od kilku tygodni większość z nas wykonuje swoje obowiązki zawodowe z domu. Na szczęście w wielu branżach praca online może być równie efektywna co praca z biura. Z badań przeprowadzonych w marcu przez Konfederację Lewiatan wynika, że aż 88% firm zdecydowało się  na przejście w tryb pracy zdalnej. 

Co musisz wziąć pod uwagę, nim Twoi podwładni zaczną pracę w formie home office?

  • Wyposaż ich w służbowy, dobrze zabezpieczony sprzęt (laptop, telefon, tablet) i daj dostęp do niezbędnych systemów.
  • Możesz również wyrazić zgodę na pracę na prywatnym sprzęcie, pamiętając jednak o podstawowych zasadach cyberhigieny.
  • Upewnij się, czy Twoi pracownicy mają dostęp do bezpiecznej sieci WI-FI.
  • Ustal sposób komunikowania się ze swoją załogą  (maile, telefony, Skype).
  • Korzystaj z zaawansowanych narzędzi do pracy zdalnej jakie – często za darmo – udostępniają Google, Microsoft czy Cisco. 

2. Postaw na nowe rozwiązania

Pandemia wygenerowała nowe problemy oraz zweryfikowała wiele naszych potrzeb i celów. Jeżeli Twoja firma ma nadal sprawnie działać, musisz dokonać analizy oczekiwań swoich klientów, współpracowników, przełożonych, słowem – wszystkich, którzy są zaangażowani w Twój biznes. Wypracowane dotąd rozwiązania to za mało, aby sprawnie realizować cele i utrzymać firmę na rynku? Skorzystaj zatem z nowych pomysłów, które dostosujesz do realiów swojego interesu.

Zarządzanie operacyjne i wdrożenie nowych dróg dotarcia do klientów to np.:

  • aktywną sprzedaż voucherów na świadczone usługi,
  • dostawę pod drzwi klienta,
  • newslettery z informacjami o bonusach czy rabatach,
  • większe zaangażowanie w media społecznościowe, zwłaszcza FB (transmisje online, Marketplace),
  • wizyty i porady online. 

3. Skorzystaj z dobrodziejstw e-podpisu

Skutki wybuchu pandemii odczuwamy również w naszej firmie. Od kilku tygodni zgłasza się do nas rekordowa liczba klientów, właśnie po to, by dzięki e-podpisowi nie zawieszać działalności i realizować swoje zadania. Obserwujemy, że pracę do domu przeniosło wiele różnych branż, a nawet kadra zarządzająca. Dzięki dostępowi do szybkiego Internetu oraz rozmaitych programów i aplikacji wykonywanie zawodowych obowiązków z domowego biura jest jak najbardziej możliwe. 

Niestety, nie każde firmowe ustalenie można potwierdzić wysłaniem maila czy SMS-a. Aby Twoja firma mogła w pełni funkcjonować, potrzebujesz narzędzia, które umożliwi Ci podejmowanie wiążących decyzji.

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest właśnie takim rozwiązaniem. Ułatwia działanie firmy w trudnych czasach, kiedy zespół Twoich pracowników jest rozproszony, a Ty nie masz możliwości spotkać się twarzą w twarz z Twoimi kontrahentami.

4. Bądź blisko swoich klientów

Dołóż wszelkich starań, aby pokazać otoczeniu, co dzieje się w Twojej firmie, jakie działania podejmujesz i jak starasz się sprostać obecnym realiom. Informuj o zmianach i udogodnieniach, które wprowadzasz, a przede wszystkim o tym, że jesteś nadal aktywny i obsługujesz klientów. Do tego celu wykorzystaj media społecznościowe – w lokalnych grupach facebookowych na pewno znajdziesz osoby, które będą zainteresowane Twoją ofertą. 

To dobry moment, aby zadbać o zawartość swojej strony www, pomyśleć o wizytówce w Google Moja Firma czy… zainwestować w reklamę. Jak mówi stara zasada: „When times are good, you should advertise. When times are bad you must advertise” (w dobrych czasach powinieneś się reklamować, w złych – musisz).

5. Proś o pomoc

Do czasu ogłoszenia pandemii Twoja firma radziła sobie doskonale, a Ty czerpałeś satysfakcję ze swojej pracy oraz własnej niezależności i skuteczności. Doskonale, sytuacja się jednak zmieniła i nie jest to Twoja wina. Dlatego przełam swoje opory i sięgaj po pomoc – do państwa, miasta czy wszelkich instytucji, które mogą Cię wesprzeć. 

Negocjuj z kontrahentami, aby zgodzili się na odroczenie płatności i zachęcaj klientów, aby korzystali z Twoich produktów czy usług. Bazując na swojej reputacji, którą budowałeś/aś latami i lojalności swojego biznesowego otoczenia, możesz odegnać od firmy widmo bankructwa czy zwolnień. 

Zdaj test na przedsiębiorczość – Zarządzanie operacyjne to mus!

Jeśli kwalifikowany podpis elektroniczny jest dla Ciebie lub Twojego zespołu jedną wielką niewiadomą to… Czas najwyższy z tym skończyć! Obecna sytuacja to dobry pretekst, aby usprawnić swój warsztat pracy i wprowadzić narzędzia, które pomogą Ci lepiej zarządzać biznesem. 

Zdaj test na przedsiębiorczość, wykorzystaj czas pandemii do przyspieszenia swojego biznesu. Kliknij i dowiedz się więcej o podpisie elektronicznym: https://esign.pl/podpis-elektroniczny/.