Jak wysyłać e-deklaracje?

Musisz złożyć deklarację podatkową przez internet, ale nie wiesz, jak to działa? Mając certyfikat kwalifikowany, skorzystasz z systemu e-deklaracje. Wyjaśniamy, jak to zrobić. 

Wraz z początkiem 2015 r. wszedł w życie przepis regulujący zasady kontaktu przedsiębiorców ze skarbówką. Zgodnie z ustawą z 26 września 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każda firma zatrudniająca powyżej 5 osób zobowiązana jest przesyłać rozliczenia online. Jeśli przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego, to bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, deklaracje podatkowe musi składać elektronicznie.

Wysyłka dokumentów drogą elektroniczną jest bezpłatna, lecz wymaga zainwestowania w podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.

Jakie dokumenty muszą być wysyłane online?

Dotyczy to informacji: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, deklaracji PIT-4R, PIT-8AR oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40.

Jak wysłać e-deklaracje do fiskusa?

Przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną odbywa się poprzez system e-Deklaracje z Portalu Podatkowego, będącego cześcią serwisu Ministerstwa Finansów: www.finanse.mf.gov.pl.

Ministerstwo szczegółowo instruuje podatników, jak należy przekazywać dokumenty podatkowe. Zgodnie z informacją na stronie MF, można to zrobić na 3 sposoby:

 1. Korzystając z formularza e-deklaracji.
  Aby to zrobić, należy:

   • wejść w zakładkę: https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/
   • wybrać interesujący Cię podatek i pobrać właściwy dla niego formularz,
   • wypełnić formularz i podpisać go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi,
   • pobrać Urzędowe Poświadczenia Odbioru.
 2. Korzystając z aplikacji systemu finansowo-księgowego. W tym celu musisz:
   • pobrać właściwy szablon z sekcji Struktury dokumentów XML
   • wypełnić i wysłać dokument ze swojej aplikacji; podpis zostanie naniesiony automatycznie,
   • pobrać Urzędowe Poświadczenia Odbioru.
 3. Korzystając z Uniwersalnej Bramki Dokumentów.
  Jeśli wybierzesz ten sposób, powinieneś:

a) uruchomić odpowiednią aplikację zgodnie ze specyfikacją Wejścia – Wyjścia  dostępną w zakładce – Dokumentacja IT

b) wypełnić formularz i podpisać go podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi,

c) wysłać dokument do Uniwersalnej Bramki Dokumentów,

d) pobrać Urzędowe Poświadczenia Odbioru.

Jak poprawnie podpisać formularze?

Płatnicy będący osobami fizycznymi oraz przedsiębiorcy zatrudniający do pięciu osób, podpisując e-deklarację, mogą się posłużyć danymi autoryzującymi. Pozostali podatnicy powinni już dziś zaplanować zakup zestawu zawierającego: certyfikat kwalifikowany, kartę kryptograficzną oraz czytnik kart, aby zgodnie z przepisami podpisać formularz bezpiecznym podpisem kwalifikowanym.

Jeszcze nigdy przysłowie, że czas to pieniądz nie było tak aktualne. Korzystanie z możliwości składania zeznań podatkowych w formie e-deklaracji przyspieszyło procedurę dostarczania dokumentów do urzędu skarbowego i rozliczeń zgodnie z terminem. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygodne narzędzie, które sprawdzi się nie tylko do kontaktów z administracją publiczną. Wykorzystasz go również w codziennej pracy Twojej firmy, np.: do podpisywania umów i faktur elektronicznych czy zgłaszania ofert przetargowych. 

Jak wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny dzięki eSIGN wyrobisz w dosłownie chwilę, i to bez wychodzenia z domu! Wejdź na stronę: https://esign.pl/podpis-elektroniczny/ i wybierz opcję najlepszą dla siebie.

Masz jakiekolwiek pytanie na temat e-podpisu?  Skontaktuj się z nami – e-mail: biuro@esign.pl, tel: +48 699 585 770.