Coraz chętniej korzystamy z możliwości załatwiania spraw bez konieczności wychodzenia z domu. E-podpis zmienia naszą rzeczywistość i ułatwia kontaktowanie się z urzędami administracji publicznej. Umożliwia także wygodne załatwianie spraw biznesowych, medycznych czy sądowych.  Dlatego właśnie na jego wdrożenie decyduje się coraz więcej osób prywatnych i instytucji. Między innymi największe banki.

Chociaż podpis elektroniczny jest obecny w naszym kraju już od ponad 20 lat, to prawdziwy rozkwit przeżywa w ostatnich kilkunastu pandemicznych miesiącach. To właśnie za sprawą utrudnień wywołanych epidemią COVID-19, w podpisie elektronicznym dostrzeżono rozwiązanie na miarę naszych czasów. Praca zdalna, kontakty z administracją publiczną czy bankowość elektroniczna – e-podpis szturmem zdobywa zaufanie coraz szerszego kręgu użytkowników. Również tych, dla których zaufanie i bezpieczeństwo są kwestiami bezwzględnie priorytetowymi. 

 

E-podpis w krajach UE

Z niedawno opublikowanych badań, które przeprowadziła Komisja Europejska wśród państw członkowskich UE, wynika, że podpis elektroniczny jest najczęściej używany w obszarze administracji publicznej i bankowości. 

W marcu 2021 r. przedstawione zostały najważniejsze wnioski, wynikające z analizy ankiet wypełnionych przez 27 państw członkowskich UE oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Badanie, które dotyczyło okresu 2019 r., przyniosło następujące informacje:

  • 77% krajów w pełni wdrożyło rozporządzenie eIDAS do swojego prawa krajowego;
  • 33% krajów zezwoliło na stosowanie podpisów elektronicznych i pieczęci elektronicznych w krajowym portalu kompleksowej obsługi e-administracji;
  • główni dostawcy certyfikatów są rozmieszczeni niemal po połowie między sektorem prywatnym (53%), a publicznym (47%).

Administracja i bankowość rekordzistami podpisu elektronicznego w Unii Europejskiej

Popularność e-podpisów wzrosła, gdy z tego modelu potwierdzania dokumentów zaczęły korzystać administracje państwowe, a także duże przedsiębiorstwa. Dziś państwa Unii Europejskiej są światowym liderem e-podpisu. Obszary, w których najczęściej wykorzystywany jest podpis elektroniczny to:

  • sektor publiczny i instytucje rządowe: 31%
  • bankowość: 24%.

Niższy poziom odnotowuje się w innych sektorach, takich jak:

  • branża prawna: 6%,
  • energetyka: 4%. 

 

Uzyskane w badaniu dane pokazują rosnący trend w korzystaniu z usług zaufania na rynku unijnym. Jakkolwiek dużo jeszcze pracy wymaga uświadomienie profitów płynących z powszechnego korzystania z zaufanych procesów cyfrowych, to z radością należy odnotować, jak wiele europejskich administracji, firm i prywatnych użytkowników wspiera się rozwiązaniem, jakim jest podpis elektroniczny.

Zastanawiasz się, skąd ten boom na e-podpisywanie? Pobierz za darmo naszego e-booka i poznaj wszystkie zastosowania podpisu elektronicznego. Cennymi wskazówkami dzieli się zespół eSIGN w swoim ebooku: Pobierz.

 

Podpis elektroniczny – wygoda na każdym kroku

A raczej: bez ani jednego kroku. Bo dziś coraz łatwiej załatwiać kolejne formalności bez wychodzenia z domu. Podpis elektroniczny w wielu obszarach staje się standardem, a do jego używania namawiają zarówno urzędnicy, jak i przedstawiciele najważniejszych banków krajowych i zagranicznych. 

Jedną z instytucji finansowych, zachęcających do korzystania z e-podpisu, jest Bank Gospodarstwa Krajowego. “Używaj podpisu kwalifikowanego w kontaktach z BGK. To korzyści dla Ciebie i Twojej instytucji” – czytamy na stronach banku. Wśród zalet tego rozwiązania BKG wymienia: wygodę, bezpieczeństwo, troskę o środowisko, łatwość obsługi, oszczędność czasu i pieniędzy. 

Więcej o prognozach dla e-podpisu oraz o podpisie elektronicznym w branżach wysokiego zaufania przeczytasz na naszym blogu: Przeczytaj.

 

Zyskaj w 100% zdalny mobilny e-podpis

Prowadzisz firmę? Zarządzasz zespołem? Zatwierdzasz wiele różnych dokumentów i nie lubisz, gdy ze względu na jeden podpis cały projekt stoi w miejscu? Skorzystaj z wygodnych i bezpiecznych rozwiązań rekomendowanych przez rządy państw europejskich oraz zarządy największych banków: Sprawdź

Z SimplySign Twój biznes przyspieszy. Podpisuj wszystkie dokumenty swoim urządzeniem mobilnym, niezależnie od miejsca, czasu i ilości spotkań. Usługa SimplySign dostępna jest także w wersji online!