Prowadzisz prywatną praktykę fizjoterapeutyczną? Pewnie już wiesz, że 2 kwietnia bieżącego roku nastąpiła zmiana przepisów prawnych, zgodnie z którymi fizjoterapeuci, którzy chcą nadal wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej, muszą uzyskać wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (RPWDL).

Brzmi jak masa załatwień i dokumentacji? Jest też i dobra wiadomość. W tym artykule krok po kroku podpowiemy Ci, co powinieneś zrobić, by uzyskać wpis w rejestrze.

Czym jest RPWDL?

Być może zastanawiasz się, czym jest RPWDL.
To elektroniczny rejestr prowadzony zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, dzięki której użytkownik może uzyskać informacje na temat podmiotów, które wykonują działalność leczniczą:

  1. podmiotów leczniczych (w tym fizjoterapeutów)
  2. praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów
  3. praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych

Organem, który prowadzi rejestr, jest Krajowa Rada Fizjoterapeutów, a dokonanie wpisu do niego odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru (Dz. U. 2019 r. poz. 605).

Do kiedy muszę zarejestrować się w RPWDL?

Spokojnie, masz na to jeszcze kilka tygodni. Zgodnie z ustawą deadline przypada na 31 października 2019 roku, jednak biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń do rejestru, proponujemy wziąć sprawę w swoje ręce już teraz, aby spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie formalności zostały już załatwione.

Jak krok po kroku dokonać rejestracji?

Uzyskanie wpisu do RPWDL odbywa się w trzech krokach.

W przypadku fizjoterapeuty konieczne jest założenie konta w Aplikacji dla Podmiotów Leczniczych. Dostępne są również dwie inne aplikacje, jednak dotyczą one lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych.

Po uruchomieniu aplikacji kliknij w link: “Jeśli nie masz konta w systemie, załóż je tutaj”. Na wyświetlonej formatce wypełnij WSZYSTKIE OBOWIĄZKOWE dane.

Po wysłaniu formularza automatycznie przesłany zostanie link aktywacyjny na adres e-mail, który podałeś w trakcie rejestracji. Kliknij w niego, a pojawi się komunikat informujący, że Twoje konto zostało aktywowane. Po otrzymaniu tej informacji ponownie zaloguj się do aplikacji.

Uzyskanie uprawnień do swojej księgi rejestrowej

W sytuacji, gdy posiadasz swoją księgę rejestrową i założyłeś konto w odpowiedniej aplikacji, możesz wystąpić o uzyskanie uprawnień do swojej księgi rejestrowej. Poprawnie wypełniony wniosek o nadanie uprawnień, wyślij e-mailem do Organu Rejestrowego.

Jeśli jednak nie posiadasz jeszcze księgi, a chcesz zarejestrować swój Podmiot Leczniczy, musisz wykonać następujące czynności: zaloguj się do aplikacji i wstaw nowy wniosek o rejestrację, po pozytywnym rozpatrzeniu twojego wniosku przez Organ Rejestrowy, księga będzie możliwa do wyszukania w odpowiedniej wyszukiwarce. W tym momencie możesz poprosić o uzyskanie uprawnień do stworzonej księgi rejestrowej.

Uzyskanie podpisu elektronicznego

Czas na ostatni etap rejestracji, który jest kluczowy. Do wyboru masz dwie opcje: certyfikowany podpis elektroniczny lub utworzenie profilu zaufanego ePUAP.

Rekomendujemy wybór pierwszej opcji. Oczywiście niezbitym argumentem na wybór profilu zaufanego ePUAP jest fakt, że jest on darmowy, jednak możesz go wykorzystać jedynie w administracji publicznej.

Certyfikowany podpis elektroniczny daje Ci dużo więcej możliwości.

Dzięki niemu załatwisz nie tylko sprawy w US, czy KRS, ale również:

łatwo prześlesz raporty dla transakcji powyżej 15 000 euro,
złożysz wnioski o dotacje z Unii Europejskiej drogą elektroniczną,
wyślesz wnioski rejestrowe i zaktualizujesz informacje w Krajowym Rejestrze Sądowym,
złożysz deklaracje i dokumenty do Urzędu Celnego za pomocą aplikacji e-Zefir

Jeśli chcesz poznać pełną listę zastosowań podpisu elektronicznego, zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu.

Co więcej, podpis elektroniczny jest całkowicie bezpieczny – razem z nim otrzymujesz niezbędne elementy do jego obsługi, a także imienny certyfikat.

Jak mogę otrzymać podpis elektroniczny?

Pokaż swoim kontrahentom i klientom, że jesteś technologicznie przygotowany, już teraz wejdź na stronę https://esign.pl/podpis-elektroniczny/, wybierz podpis elektroniczny dla siebie i korzystaj z jego wszystkich dobrodziejstw.