Nowy sposób zdalnego podpisywania druków e-ZLA. Nie dość, że ułatwił pracę lekarzy, to jeszcze do końca 2017 roku całkowicie wyeliminuje tradycyjne druki papierowe.

Elektroniczny podpis druków ZLA oznacza oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dzięki temu można obsłużyć większą ilość pacjentów mniejszym nakładem pracy i zachować porządek w kartotekach.

Lekarze będą mogli elektronicznie podpisać zaświadczenie używając elektronicznego podpisu kwalifikowanego lub wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, dostępny w systemie teleinformatycznym dostarczanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Gdzie leży problem dzisiejszych gabinetów lekarskich?

Bardzo często się jeszcze zdarza, że lekarze stosują w swoich gabinetach papierowe kartoteki. Niestety, generuje to kilka problematycznych kwestii, które napotkać można w codziennej pracy.

Rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste. W 2016 roku widać wyraźną tendencję wśród lekarzy, do prowadzenia w pełni elektronicznych rejestrów.

Kluczową rolę w procesie cyfryzacji dokumentacji medycznej pełni elektroniczny podpis kwalifikowany.

Czym jest elektroniczny podpis kwalifikowany?

Kwalifikowany podpis elektroniczny posiada cechy tożsame z podpisem własnoręcznym. Dlaczego? Ponieważ jest unikatowy, niepowtarzalny oraz przypisany indywidualnie do osoby. Służy on do podpisywania dokumentów oraz umów, które posiadają moc prawną.

Jak to działa? Wszystkie niezbędne do złożenia podpisu dane dostępne są poprzez urządzenie, które, mówiąc w dużym uproszczeniu, przypomina klasyczny pendrive. Po podpięciu urządzenia do komputera poprzez złącze USB i podaniu unikatowego hasła można bezpiecznie podpisać wybrany dokument. Od tego roku również druki ZLA.

Co daje podpis elektroniczny w branży medycznej?

  • Wygodę – elektroniczny system sam podpowiada kod choroby
  • Szybkość uzupełnienia – większość danych pobierana jest bezpośrednio z kartoteki klienta
  • 100% bezpieczeństwa i gwarancję autentyczności – tylko osoby uprawnione posiadają dostęp
  • Przegląd historii – elektroniczny zapis umożliwia dostęp do uprzednio wystawionych zwolnień, także tych wydanych przez innych lekarzy
  • Automatyzację wysyłki – dokumenty trafią bezpośrednio do ZUS, bez konieczności wychodzenia z gabinetu
  • Elektroniczną archiwizację – jest to gwarancja oszczędności miejsca oraz możliwości sprawnego wyszukania potrzebnych danych.

Diagnoza

Dlaczego należy zastosować elektroniczną kurację? Istnieją 3 kluczowe korzyści, które dają przewagę placówkom medycznym. Warto je poznać by następnie bez obaw wdrożyć je we własnej pracy.

 

1. Bezpieczeństwo

Trudno wyobrazić sobie szpital lub placówkę, w której dokumenty medyczne nie są podpisywane. Autentyczność podpisu jest najistotniejsza. Czy wiesz, że nie ma technicznej możliwości na podrobienie e-podpisu? O ile kartotekę w wersji papierowej wraz z jej całą zawartością można zmodyfikować poprzez dopisanie czy dołożenie kartek, to archiwum stworzonego w oparciu o bezpieczny podpis elektroniczny nie da się podrobić.

2. Całe archiwum w wersji elektronicznej

To oznacza, że nie ma już konieczności trzymania archiwalnych oraz aktualnych kartotek pacjentów w ogromnych szafach. To nie tylko oszczędność miejsca, ale i czasu przeszukiwania. Znika także problem możliwości zagubienia dokumentacji czy pomyłkowego wpisywania danych.

3. Szybki i łatwy dostęp do każdej kartoteki

Wyszukiwanie informacji o pacjencie w dokumentacji papierowej jest zwykle żmudne oraz czasochłonne. Często skutkuje to dezorganizacją. Każdy następny lekarz, który opiekuje się danym pacjentem, na nowo przeprowadza wywiad na temat stanu jego zdrowia i dane, które otrzyma, stają się podstawą jego decyzji. Kluczowa powinna być natomiast cała dokumentacja medyczna, która dotychczas została sporządzona. Dzięki podpisowi elektronicznemu wszystko ulega zmianie. Dwa kliknięcia pozwalają dotrzeć od właściwego miejsca w kartotece.

4. Nowoczesność doceni również pacjent

Każdy z nas dobrze wie, jak drażliwy dla społeczeństwa jest temat kolejek w przychodniach i opóźnień planowanych wizyt w gabinetach lekarskich. Obecnie pacjenci chcą być leczeni nowoczesnymi metodami. Wymagają także standardów obsługi na najwyższym poziomie. Świadomość i otwartość lekarza na najnowsze rozwiązania podkreśla więc jego nowoczesność i daje jego pacjentom poczucie, że są w dobrych rękach.

Recepta

Tak się składa, że posiadamy antidotum na te problemy. Możemy pomóc Ci zdobyć elektroniczny podpis kwalifikowany i zainstalować go na komputerze w Twoim gabinecie. Z dojazdem, szkoleniem i całym pakietem wartości dodanych, których będziesz potrzebował by wejść ze swoją dokumentacją medyczną w XXI wiek.

Dodatkowo

Na wniosek Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia (OZPPSZ) i Naczelnej Izby Lekarskiej, oferujemy dla lekarzy specjalną zniżkę w wysokości 20% na usługę aktywacji. Do jej uzyskania wystarczy aktualny numer PWZ (Prawo Wykonywania Zawodu) lekarza lub dentysty.

Wybierz dogodną formę kontaktu. Możesz wysłać e-mail: biuro@esign.pl lub zadzwonić: 888 969 758