Jak zapewne już wiesz, 15 marca 2018 roku weszła w życie ustawa, nakładająca na wszystkie spółki wysyłanie sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Więcej o tym pisaliśmy >> w tym wpisie, więc jeśli nie jesteś na bieżąco z tym tematem, a prowadzisz spółkę, to koniecznie nadrób zaległości. To ważne! W tym artykule przyjrzymy się temu, czy obcokrajowiec może podpisać sprawozdanie.

Czy obcokrajowiec bez numeru PESEL może podpisać sprawozdanie finansowe?

Tylko osoby, których PESEL jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, mogą takie sprawozdanie przesyłać drogą elektroniczną. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich spółek, w których zasiadają cudzoziemcy bez nadanego numeru PESEL.

Obcokrajowiec może podpisać sprawozdanie finansowe

Tak, to możliwe! Ministerstwo Finansów przygotowało pewną furtkę, która pozwala bez większych problemów przesłać sprawozdanie drogą elektroniczną bez nadanego numeru PESEL.

Sprawozdanie finansowe spółki bez ujawnionego PESEL-u w KRS?

Sprawozdanie finansowe spółki należy przesyłać za pomocą portalu ekrs.ms.gov.pl/s24/, wybierając tam wniosek KRS-Z30. Rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim tym spółkom, w których zasiadają cudzoziemcy i nie posiadają nadanego numeru PESEL.

Niemniej jednak mogą z niego korzystać wszystkie spółki, niezależnie od tego, czy działają w branży aptekarskiej, usługowej, czy budowlanej.

To się uda, ale tylko z podpisem kwalifikowanym

Zanim jednak złożysz wniosek, należy założyć konto na podanym wyżej portalu i potwierdzić go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym e-PUAP.

UWAGA! Podpisanie wypełnionego i opłaconego wniosku jest możliwe wyłącznie taką drogą.

Czy nie można podpisywać za pomocą profilu zaufanego ePUAP?

Portal nie umożliwia podpisywania dokumentów za pomocą profilu e-PUAP, ponieważ ten przy potwierdzaniu profilu wymaga podania numeru PESEL, którego w tym przypadku wnioskodawca nie posiada.

Jak złożyć podpis i sporządzić sprawozdania finansowe w Polsce bez numeru PESEL?

Kiedy uzyskasz dostęp do portalu, na stronie głównej portalu wybierasz zakładkę “S24 – Rejestracja Spółki, Inne wnioski”, następnie “Moje przedsiębiorstwa” i “Dodaj przedsiębiorstwo” (zwrot ten jest mylący, ale pozwala zarówno na tworzenie nowych spółek, jak i dodawanie istniejących na potrzeby sprawozdania finansowego).

Po utworzeniu konta wnioskodawcy należy wypełnić wniosek oraz dołączyć niezbędne skany dokumentów. Podkreślamy, że przy składaniu sprawozdania finansowego w ten sposób, należy zrobić to w jednym pliku, bez dzielenia go na kilka części.

Czy cudzoziemiec może uzyskać podpis kwalifikowany w Polsce bez problemu?

Od 1 października 2018 roku obcokrajowcy, którzy nie posiadają numeru PESEL, mogą składać podpisy pod dokumentami finansowymi w Polsce za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie naszego kraju.

Podpis kwalifikowany to bezpieczny i zaufany sposób na składanie podpisów elektronicznych, który ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny. 

Złożenie podpisu za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i wygodne. Podpisane w ten sposób dokumenty można składać w repozytorium dokumentów finansowych lub bezpośrednio do sądu rejestrowego.

Radca prawny jak i partnerzy usług zaufania np. eSIGN pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojej firmy i wyjaśnią wszystkie zawiłości prawne związane z podpisywaniem dokumentów finansowych bez numeru PESEL.

Gdzie uzyskać podpis elektroniczny dla obcokrajowca?

W eSIGN chętnie Ci w tym pomożemy. Kliknij  ten link i zdobądź podpis nawet w 30 minut: podpis elektroniczny

Chcesz dowiedzieć się więcej o kwalifikowanym podpisie elektronicznym i składać sprawozdania finansowe bez numeru PESEL?

Skontaktuj się z nami już teraz! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące szybkiego i łatwego przesyłania sprawozdań finansowych spółek drogą elektroniczną. 

Pomożemy również wdrożyć kwalifikowany podpis elektroniczny, dzięki któremu złożenie sprawozdania bez numeru PESEL już nigdy nie będzie problemem.