Jak zapewne już wiesz, 15 marca 2018 roku weszła w życie ustawa, nakładająca na wszystkie spółki wysyłanie sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Więcej o tym pisaliśmy >> w tym wpisie, więc jeśli nie jesteś na bieżąco z tym tematem, a prowadzisz spółkę, to koniecznie nadrób zaległości. To ważne!

Wspominaliśmy, że tylko osoby, których PESEL jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, mogą takie sprawozdanie przesyłać drogą elektroniczną. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich spółek, w których zasiadają cudzoziemcy bez nadanego numeru PESEL.

Sprawozdanie finansowe spółki bez ujawnionego PESEL-u w KRS?

Tak, to możliwe! Ministerstwo Finansów przygotowało pewną furtkę, która pozwala bez większych problemów przesłać sprawozdanie drogą elektroniczną bez nadanego numeru PESEL.

Sprawozdanie finansowe spółki należy przesyłać za pomocą portalu ekrs.ms.gov.pl/s24/, wybierając tam wniosek KRS-Z30. Rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim tym spółkom, w których zasiadają cudzoziemcy i nie posiadają nadanego numeru PESEL.

Niemniej jednak mogą z niego korzystać wszystkie spółki, niezależnie od tego, czy działają w branży aptekarskiej, usługowej, czy budowlanej.

Zanim jednak złożysz wniosek, należy założyć konto na podanym wyżej portalu i potwierdzić go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym e-PUAP.

Kiedy uzyskasz dostęp, na stronie głównej portalu wybierasz zakładkę “S24 – Rejestracja Spółki, Inne wnioski”, następnie “Moje przedsiębiorstwa” i “Dodaj przedsiębiorstwo” (zwrot ten jest mylący, ale pozwala zarówno na tworzenie nowych spółek, jak i dodawanie istniejących na potrzeby sprawozdania finansowego).

Po utworzeniu konta wnioskodawcy należy wypełnić wniosek oraz dołączyć niezbędne skany dokumentów. Podkreślamy, że przy składaniu sprawozdania finansowego w ten sposób, należy zrobić to w jednym pliku, bez dzielenia go na kilka części.

UWAGA! Podpisanie wypełnionego i opłaconego wniosku jest możliwe wyłącznie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Portal nie umożliwia podpisywania dokumentów za pomocą profilu e-PUAP, ponieważ ten przy potwierdzaniu profilu wymaga podania numeru PESEL, którego w tym przypadku wnioskodawca nie posiada.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kwalifikowanym podpisie elektronicznym i składać sprawozdanie finansowe bez numeru PESEL?

Skontaktuj się z nami już teraz! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące szybkiego i łatwego przesyłania sprawozdań finansowych spółek drogą elektroniczną. Pomożemy również wdrożyć kwalifikowany podpis elektroniczny, dzięki któremu złożenie sprawozdania bez numeru PESEL już nigdy nie będzie problemem.